Tahitótfalúi presbiter továbbképző október 8.
Presbiterek közt is téma volt az új énekeskönyv
2017. október 8-án a Tahitótfalui Református Templomban presbiteri továbbképzés keretében új énekeskönyvünk előkészületeiről tartott előadást Bódiss Tamás, a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottságának titkára. Már az alkalom kezdetén kézbe került az egy évvel ezelőtt, 2016 októberében megjelent "Lélekkel és értelemmel" című füzet (egyhazzene.reformatus.hu), mely fontos tudnivalók összefoglalásán túl 30 új, megismerésre, kipróbálásra érdemes éneket is tartalmaz. Az elmúlt év elsődleges célja volt, hogy párbeszéd induljon meg a már kialakult elvek mentén lelkipásztorok, presbiterek körében, gyülekezeti alkalmakon, kántorképző tanfolyamokon. A megjelent előkészítő füzet a tájékoztatást, megvitatást és az énekek kipróbálását segíti, hogy az új énekeskönyv egyházunk egész közösségének ügye legyen. Így készülhetünk együtt a továbblépésre: énekeskönyvünk, gyülekezeti éneklésünk és istentiszteleti életünk megújulására.
Október 8-án a Tahitótfalui Gyülekezet kórusa (vezetője Árvavölgyi Béla a gyülekezet lelkipásztora) és a Vox Insulae Sziget hangja kórus (vezetője Körösmezei-Varga Zsuzsanna a gyülekezet egyik kántora) segítette az előadást énekes példák bemutatásával: önálló kórusművek éneklésével (Dr Ecsedy Aladár, Csomasz Tóth Kálmán és Zákányi Bálint 1-1 műve) és a füzet példatára alapján egyszólamú gyülekezeti énekek megismertetésével, megtanításával, és vezetésével.
Régi hagyomány, ami sajnos sok gyülekezetben már kiveszett (így újra tanulandó) a gyülekezeti kórus és a gyülekezet éneklésének egy énekeken belüli váltakoztatása. Erre a füzet több példát is hoz, amit a jelenlévőkkel ki is próbáltunk: a Mind jöjjetek, örvendjetek kezdetű húsvéti ének verseit 4 szólamban a kórus énekelte, míg az állandó szövegű refrén megszólaltatásába a teljes közösség bekapcsolódott. Ezen kívül a 42. zsoltár Maróthi György által készített 4 szólamú feldolgozását és a füzetben található Ö, terjeszd ki Jézusom kezdetű ének 3 szólamú feldolgozását is énekeltük a Sziget hangja kórus és a gyülekezet váltakozásában.
Az összejövetelt szeretetvendégség zárta, ahol a jelenlévők személyesen is tudtak beszélgetni az előadókkal. A pozitív visszajelzések azt mutatják, hogy a gyülekezetek várják az új énekeskönyvet, az éneklés megújítását, amihez viszont további segítségre lesz szükségük.
A kistérségben lennie kell egy úgynevezett "jógyakorlati" helynek, ahol az új énekeket és éneklési módokat a gyülekezet befogadja, azt példaértékűen gyakorolja az istentiszteleten és egyéb alkalmakon, kórust, hangszeres előadókat is megszólaltat, ezáltal a gyülekezet egyházzenei életét is megújítja, magasabb, éteribb dimenzióba emeli. Szentendrén jó hagyomány a hónap első vasárnapján lévő orgonás Istentisztelet, amit a Református Gimnázium kápolnájában tartanak olyan orgonisták közreműködésével, akik keze alatt a hangszerből felszálló muzsika az istentisztelet zenei részét koncertélménnyé teszi.
A zenei élet megújításának egyik fontos feltétele az előre tervezés: a lelkész, a kántor, kórusvezető, a kórus, a gyülekezet zenélő tagjainak együttes, egy célért való munkája. Ez főleg a lelkész irányításától függ, aki úgymond "megrendeli"a gyülekezeti alkalmakhoz illő muzsikát az előadóktól. Nem kell eleinte nagy dolgokat kívánni: elég ha az úrvacsora alatt kórus énekel, vagy a kórus, illetve néhány jó hangú gyülekezeti tag és a gyülekezet váltakozva énekel. Erre látott most példát az előadás keretében az, aki a presbiteri továbbképzésen Tahitótfaluban megjelent.
Körösmezei-Varga Zsuzsanna Tahitótfalu
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Látogatók ma: 175, összesen: 801052